Jak sobie poradzić z ptakami?

Ptaki to najczęściej mili goście naszych podwórek i ogrodów. Problem jednak w tym, że są miejsca, do których nie powinny one przylatywać. Do takich miejsc z całą pewnością należy zaliczyć chociażby lotniska czy sady owocowe. Czy można w jakiś sposób przepłoszyć ptaki nie robiąc im przy tym krzywdy?

Dlaczego w niektórych miejscach nie powinno być ptaków?

merle-552070_640W niektórych miejscach obecność ptaków jest niepożądana lub nawet może być niebezpieczna. Dotyczy to szczególnie lotnisk. Zderzenie samolotu z ptakiem może bowiem doprowadzić do tragedii, stąd też na wielu lotniskach „pracują” ptaki drapieżne, których zadaniem jest przepędzanie mniejszych gatunków. Z kolei w sadach ptaki niszczą owoce. Trudno bowiem sobie wyobrazić, by sadownicy tolerowali ich obecność ponosząc tym samym szkody z tego tytułu. Również wysypiska śmieci nie są odpowiednim miejscem dla ptaków. Mogą one roznosić śmieci po okolicy, co z pewnością nie byłoby z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Jak sobie poradzić z ptakami

Również i „zwykli” ludzie nie zawsze chcą, aby w ich ogrodach czy na balkonach pojawiały się ptaki, które chociażby brudzą. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań tego problemu. Mianowicie, dostępne są chociażby naklejki z wizerunkiem ptaków drapieżnych, atrapy ptaków drapieżnych, czy też specjalne kolce do zamontowania na balkonie.

Gdzie szukać pomocy?

Istnieją firmy wyspecjalizowane w odstraszaniu ptaków, jednakże ich rozwiązania adresowane są raczej do administratorów dużych obiektów, takich jak na przykład lotniska. Dla mniejszych odbiorców przeznaczone są chociażby kolce. Można je bez problemu znaleźć w sklepach internetowych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „odstraszanie ptaków” otrzymamy ich adresy.

Ptaki nie zawsze są mile widziane. Czasami po prostu niszczą nasze uprawy czy też zwyczajnie brudzą. Niekiedy ich obecność może nawet doprowadzić do tragedii. Dlatego też na rynku dostępnych jest coraz więcej sposobów na ich odstraszanie, które – co ważne – są całkowicie bezpieczne dla zwierząt.