Co robić kiedy dziecko nie chce się ubierać?

jak wychować dwulatka

Chociaż mawia się, że duże dziecko to duży kłopot, a małe dziecko to mały kłopot, jednym z pierwszych problemów, które możemy napotkać na drodze naszego wychowania jest problem z dzieckiem, które nie chce się ubierać. Co robić, kiedy dziecko nie chce się ubierać? Podpowiadamy.

Jaka jest przyczyna?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaka jest przyczyna niechęci naszego dziecka do ubierania się. Jeśli dziecko jest już na tyle duże, że mówi, warto zapytać go o co chodzi. W przypadku dzieci mniejszych, będziemy musieli niestety sami dojść do tego, o co chodzi. Jeśli nasze dziecko jest w wieku niemowlęcym, jedną z przyczyn może być niewygodne ubranie. Być może jest wykonane z twardego, nieprzyjemnego materiału, który sprawia dziecku dyskomfort. A może to wina wystającej i drapiącej metki? Warto kupować ubrania dwuczęściowe, dzięki czemu łatwiej będzie nam ubrać małe dziecko. Jeśli nasze dziecko potrafi już mówić, nie jest pewne, że wytłumaczy nam, dlaczego nie chce się ubierać. Wtedy pozostaje nam obserwacja. Jeśli dziecko kłóci się o to, by ciągle ubierać to samo, ulubione ubranie, to warto pomyśleć nad zakupem nowych ubranek o podobnej kolorystyce czy z tymi samymi bohaterami. Może właśnie taka jest przyczyna?

Jak wychować dwulatka? Pozwól dziecku wybrać

Jeśli dziecko każdego poranka wszczyna awanturę z powodu stroju, który ma ubrać, to może warto przygotować wspólnie kreacje na kolejny dzień. Zaoszczędzi to czasu oraz pozwoli na spokojnie zdecydować co chce ubrać dziecko. Oddanie dziecku odpowiedzialności, pokaże, że jest ważne i liczymy się z jego zdaniem. Jeśli dziecko miewa problemy z podejmowaniem decyzji warto pokazać mu tylko cześć garderoby, zawężając możliwość jego wyboru. Znacznie ułatwi to szybkość dokonania decyzji. W ten sposób również delikatnie zasugerujemy dziecku, które stroje może wybrać, dopasowują je do panującej pogody. Jeśli nie pomoże i to, warto zapytać o co chodzi. Być może przyczyna jest bardziej prozaiczna.