Profilaktyczne badania tarczycy

usg tarczycy warszawa

Choroby tarczycowe to jedne z najczęściej diagnozowanych schorzeń ludzkiego organizmu. Wszystko dlatego, że to tarczyca odpowiada za gospodarkę hormonalną, a hormony mają ogromny wpływ na pracę wszystkich narządów. Warto dodać, że zaburzenia tarczycowe o wiele częściej rozpoznaje się u kobiet. To właśnie one powinny poddać się właściwej profilaktyce prozdrowotnej, biorąc pod uwagę ten gruczoł.

Kiedy się badać?

Okazuje się, że Polacy popełniają jeden, największy błąd. Zgłaszają się do lekarza i badają dopiero wtedy, gdy odczuwają już dolegliwości na tyle silne, że uniemożliwiają im one normalne funkcjonowanie. Niestety, bardzo często jest już zbyt późno na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia.

Profilaktyka w przypadku gruczołu tarczycy powinna przebiegać na podstawie corocznych badań. Priorytetem jest badanie ultrasonograficzne tarczycy. Łatwo znaleźć klinikę, która takowe wykonuje. Można wpisać w wyszukiwarkę frazę typu „usg tarczycy warszawa albo „usg tarczycy lublin”. Tak naprawdę w każdym większym mieście znajdują się gabinety, w których takie badanie może być wykonane w pełni profesjonalnie.

Pierwsze badanie profilaktyczne powinny przeprowadzić kobiety już po 20 roku życia. To wtedy gospodarka hormonalna osiąga już dojrzałe stadium. To wtedy również zauważa się pierwsze zaburzenia pracy tarczycy. Pierwsze badania to oczywiście USG. Jeśli badanie wykryje zmiany, lekarz może zalecić również wykonanie biopsji.

Oprócz badania ultrasonograficznego zaleca się także wykonanie badań laboratoryjnych z krwi. To przede wszystkim badania TSH, które ma na celu diagnostykę poziomu hormonu tyreotropiny. Dodatkowo pacjent może wykonać badanie z krwi T3 oraz T4 – pierwsze bada poziom trójjodotyroniny, drugie natomiast sprawdza poziom tyroksyny. Po podstawowe zależne, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej całej organizmu. Takie badania wystarczą, by zdiagnozować nadczynność bądź niedoczynność tarczycy i móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pacjent u endokrynologa

Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę tarczycy, powinni stosować odpowiednie leczenie oraz przeprowadzać badania profilaktyczne, zgodnie ze wskazówkami prowadzącego endokrynologa. Badanie wykonywane są wtedy nie raz w roku, ale częściej, z reguły raz na 6 miesięcy. O częstotliwości i rodzaju wykonywanych bada zawsze decyduje medyk.