Są dwa główne nurty, które dotyczą rozwoju małego dziecka poprzez zabawę. Jeden zakłada dostarczanie im gadżetów prostych, ale dobrze znanych, które wymuszą na najmłodszych pobudzanie kreatywności oraz wyobraźni. Drugi zaś podaje to nieco na tacy, ale zupełnie nie oznacza bierności maluchów. Chodzi o innowacyjną technologię, która wkracza przecież do naszego życia wielkimi krokami. Jest obecna także w świecie dzieci i wydaje się, że jej wykorzystywanie jest nieuniknione.
Niektórzy rodzice świadomie ograniczają dostęp do nowoczesnej technologii swoim pociechom. Uznają, że na to przyjdzie jeszcze czas. Są też przekonani, że innowacyjne, na przykład interaktywne zabawki są czynnikiem, który rozleniwia ich pociechy. Wszystko dlatego, że nie pobudza ich wyobraźni, a reguły zabaw są tu dobrze znane. To dlatego proponują swoim dzieciom klasyczne zabawki, takie jak drewniane klocki, samochody czy drewniane lalki. Takie przedmioty są ciekawe, ale to dziecko musi samodzielnie podjąć się konkretnej zabawy z ich wykorzystaniem.
Ci zaś, którzy wierzą w postęp nowoczesnej technologii w aspekcie wymiernych korzyści, wprowadzają ją już do świata kilkulatków. Okazuje się, że przecież nie da się przed nią uchronić więc warto, by dziecko potrafiło z niej korzystać już od najmłodszych lat. Przykładem może być interaktywny projektor, nowoczesne urządzenie do samodzielnej bądź zespołowej zabawy połączonej z nauką. Na czym właściwie polega jego wykorzystanie? Projektor wyświetla na podłodze bądź stole wybrane gry i zabawy. Hitem jest na przykład gra zespołowa polegająca na odkopywaniu szkieletu dinozaura czy skakaniu w wirtualnej wodzie po kamieniach. Można też wybierać gry, które ćwiczą pamięć, koncentrację pamięci albo usprawniają zdobyte już umiejętności, takie jak czytanie bądź liczenie. Co więcej, interaktywny projektor pomaga także uczyć się języków obcych. To dlatego w tego rodzaju sprzęt inwestują już nie tylko sale zabaw, centra handlowe czy domy kultury, które chcą stawiać na rozrywkę dla najmłodszych na najwyższym poziomie. Tzw. magiczny dywan coraz częściej zobaczyć można również w przedszkolach oraz szkołach, które chcą dbać o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych.