Borykasz się z przewlekłym katarem? Okazuje się, że ten wynikający z przeziębienia może trwać do 7 dni, natomiast nieżyt nosa, który trwa nawet kilka tygodni, jest najprawdopodobniej zwiastunem zapalenia zatok. O tym, jakie jeszcze objawy są charakterystyczne dla tej choroby, dlaczego nasz organizm atakuje w ogóle zapalenie zatok i przede wszystkim, jak zwalczać tego typu schorzenie, piszemy poniżej.
Przedłużający się, wodnisty katar, silne bóle głowy, obrzęk powiek, ogólne osłabienie, gorączka, brak apetytu czy też ból całej twarzy, to najczęściej występujące objawy zapalenia zatok. Czy wiesz, że praktycznie każdy Polak borykał się z tego rodzaju chorobą o podłożu wirusowym? Musisz też wiedzieć, że silne zapalenie zatok może trwać nawet kilka miesięcy, negatywnie wpływając tym samym na funkcjonowanie całego organizmu.
To właśnie wirusy najczęściej są przyczyną zapalenia zatok. O wiele rzadziej diagnozuje się tego typu chorobę o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. Warto też wiedzieć, że zatoki mogą chorować jako powikłanie innych schorzeń, na przykład tych górnych dróg oddechowych.
Leczenie zapalenia zatok nie należy do najłatwiejszych, a w skrajnych przypadkach konieczna może być nawet operacja. By zdiagnozować stadium choroby, warto wykonać badanie, takie jak tomografia zatok. Warszawa jest jednym z miast, w którym takowe można zrealizować bez problemu. Dzięki temu udaje się też dobrać właściwy sposób leczenia. Skuteczne mogą okazać się inhalacje, płukanie zatok, środki o działaniu przeciwzapalnym, ale jeśli stan pacjenta nie ulega poprawie, należy wdrożyć antybiotykoterapię.