Na świecie są miliardy smakoszy słodkości. Prawie każdy uwielbia ciasta, amarantusowe ciasteczka, cukierki i żelki. A najwięcej wielbicieli ma czekolada. I to zazwyczaj mleczna, bo jest słodka i delikatna w smaku. I choć dietetycy sceptycznie podchodzą do słodyczy, to ich światowe spożycie wcale nie maleje. Jest bowiem coś takiego w tych naszych ukochanych łakociach, że nie potrafimy się im oprzeć. Za co kochamy słodycze? Dlaczego właśnie czekolada jest naszym ulubieńcem? I czy można bez nich w ogóle żyć?
Czekoladka na poprawienie humoru
Wielu z nas, a zawłaszcza panie, sięga po słodycze kiedy ma gorszy humor. Czekolada ma właściwości poprawiające humor. I nie jest to efekt placebo. Udowodniono bowiem, że ciastka czekoladowe, czekoladki czy czekolada w czystej postaci, uwalniają w ludzkim mózgu endorfiny – hormony szczęścia. Nic więc dziwnego, że to właśnie po słodkości sięgamy, gdy mamy chandrę. Oczywiście efekty poprawy humoru nie będzie spektakularny. Ale samo wrażenie smakowe i odrobina uwolnionych endorfin z pewnością poprawią nasze samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, żeby przesadzać z czekoladą. Odbije się to negatywnie na naszym wyglądzie i zdrowiu. Nadmiar cukru w organizmie powoduje tycie, nadciśnienie, a nawet skłonność do zawału serca. A przecież chcemy sobie pomóc, a nie zaszkodzić.
W małych ilościach, dobrej jakości
Każdy dietetyk odpowie bez wahania, że najzdrowszym rodzajem czekolady jest czekolada gorzka. Zawiera ona najwięcej magnezu i czystego kakaa. Prawda jest jednak taka, że jej smak doceniają raczej koneserzy, a dla przeciętnego smakosza czekolady jej mleczna odsłona nie ma sobie równych. Ciastka czekoladowe także robimy z czekolady mlecznej lub dosładzamy tę gorzką. I nie ma w tym nic złego o ile nie pofolgujemy sobie za bardzo. Czekoladę powinniśmy jeść w niewielkich ilościach. Ważne także, żeby była ona dobrej jakości. Amarantusowe ciasteczka będą pyszne, jeśli dodamy do niej wartościową, pełną kakaa i mleka czekoladę. Wyroby czekolado podobne są niesmaczne i szkodliwe dla naszego zdrowia.