Położna to wykwalifikowana specjalistka, której działanie skupia się na holistycznym wspieraniu kobiety w każdym okresie życia. Opieka położnej jest szczególnie istotna w takich momentach jak:
- przygotowanie do ciąży i ciąża,
- poród i połóg,
- laktacja i karmienie piersią,
ale także w okresie dojrzewania, przekwitania i chorobach ginekologicznych. Ważnym obszarem działań położnej jest edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, dlatego też kobiety będące pod opieką położnej mogą wyraźnie odczuć wzrost samoświadomości, a także współdziałanie z położną we wspólnym celu.
Jaka jest różnica w opiece położniczej sprawowanej przez położną a przez lekarza położnika?
Do położnej należy przede wszystkim opieka i wsparcie w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu i połogu. W modelu opieki sprawowanej przez położne częściej widoczne jest podejście holistyczne, które uwzględnia związek i wpływ na fizjologię takich elementów, jak: ciało kobiety, psychika, duchowość, relacje.
Z kolei do lekarza położnika (ginekologa-położnika) należy przede wszystkim diagnostyka, identyfikacja nieprawidłowości oraz leczenie stanów patologicznych. W związku z tym, dla lekarza, często najbardziej istotnym obszarem staje się sfera fizyczna kobiety – wyniki badań, anatomia, ogólny stan zdrowia. Ocena tych parametrów pozwala na zdiagnozowanie poszukiwanej patologii. W niektórych przypadkach, tak skoncentrowana opieka może jednak zniekształcać rzeczywisty obraz sytuacji i utrudniać właściwe postawienie diagnozy oraz postępowania leczniczego.
Położna w Poznaniu – kiedy i gdzie udać się na konsultację do położnej?
Powszechne są sytuacje, w których kobieta odczuwa szereg dolegliwości, sugerujących obecność patogenów w układzie-moczowo płciowym, takich jak:
- swędzenie,
- pieczenie,
- ból podbrzusza i/lub ból podczas współżycia czy oddawania moczu,
- tkliwość w obrębie warg sromowych i pochwy.
Wówczas lekarz często proponuje od razu wprowadzenie leczenia objawowego – antybiotykami lub lekami przeciwgrzybiczymi albo wykonuje wymaz z pochwy (Poznań – tu coraz więcej lekarzy ginekologów-położników odsyła pacjentki w celu pobrania wymazu z pochwy i wykonania odpowiedniej diagnostyki bezpośrednio do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu, czyli jednostki specjalizującej się w diagnostyce mikrobioty pochwy).
Jednakże, gdy wymaz z pochwy i badanie mikrobioty pochwy nie potwierdzi obecności patogenów lub zastosowane standardowego leczenia farmakologicznego nie powoduje ustąpienia dolegliwości, sprawa się komplikuje, a kobieta często pozostaje z uciążliwym problemem. W takich sytuacjach konieczne jest holistyczne podejście do dolegliwości i poszukanie optymalnego rozwiązania, które poprawi komfort pacjentki. Kompleksowe wsparcie w takich sytuacjach, a także takich jak: przygotowanie do ciąży, czy problem z zajściem w ciążę, oferuje Instytut Mikroekologii w Poznaniu, który znajduje się przy ul. Sielskiej 6. Jeśli interesuje Cię położna w Poznaniu (położna Jeżyce, położna Grunwald), zdecydowanie warto zdecydować się na konsultację u położnej w Instytucie – rejestracja odbywa się telefonicznie (61) 862 63 35.