Okulista – jak nim zostać?

Okulista w Warszawie

Okulista to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób i wad narządu wzroku. To Specjalista, który w swojej pracy wykorzystuje nie tylko fachowa wiedzę czy doświadczenie, ale również doskonałe sprzęty medyczne, które dzięki zaawansowanej technologii pozwalają na szczegółowe rozpoznanie choroby czy też przeprowadzanie zabiegów leczniczych, które są dla chorego całkowicie nieinwazyjne. Okulista bezwzględnie uznawany jest za medyczny autorytet – dba przecież o jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu, bez którego pełnej sprawności niemożliwym staje się wykonywanie codziennych, prostych czynności.

Aby jednak zostać okulistą, chętnych czeka długa droga. Przede wszystkim niezbędne jest ukończenie studiów medycznych a dopiero po zdobyciu tytułu „lekarz medycyny” można ubiegać się o rzeczoną specjalizację.

Sama specjalizacja okulistyczna trwa nie mniej niż 5 lat i w tym czasie przyszły okulista odbywa liczne staże i kursy specjalistyczne, dzięki którym zdobywa on doświadczenie. Na tego rodzaju specjalizacji, przyszły okulista zapoznaje się z zakresem tematycznym, takim jak elektrofizjologia, neurookulistyka, leczenie powikłań ocznych w AIDS, onkologia okulistyczna czy choroby powierzchni oka. Oczywiście, staże i kursy można dobierać zgodnie z własnymi preferencjami, co do wykonywania zawodu. Warto przy tym dodać, ze największym powodzeniem cieszą się te z zakresu leczenie jaskry, zeza, laseroterapii czy okulistyki dziecięcej.

Zakończenie specjalizacji wiąże się ze zdaniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, który składa się z aż trzech etapów. Przede wszystkim to egzamin testowy, który zawiera w sobie 120 pytań. W drugim etapie, zdający musi wykonać zabieg okulistyczny (oczywiście w asyście egzaminatora) a ostatnia część to etap ustny a w nim minimum cztery zadania, które musi prawidłowo rozwiązać student. Jak więc widać, aby móc pochwalić się tytułem „okulista warszawa” koniecznym jest przebycie długiej i niełatwej drogi edukacyjnej.

Z całą pewnością zawód okulisty jest jednym z najbardziej pewnych na naszym rynku – niestety, wady i choroby wzroku są nieuniknione bowiem zaliczają się do jednego z najbardziej delikatnych organów naszego ciała, są do tego niezwykle skomplikowane w swojej budowie.