Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

podłogi drewniane

Dzisiaj większość inwestor wybiera ogrzewanie podłogowe, zamiast tego tradycyjnego. Nie chodzi już tylko o stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które powoli stają się normą, ale przede wszystkim o walory praktyczne tego sposobu ogrzewania powierzchni mieszkalnej. Jeśli przy zbliżonych wydatkach inwestycyjnych domownicy mogą cieszyć się optymalnym komfortem, dlaczego z takiej opcji nie korzystać? Przedstawiamy najważniejsze zalety, którymi charakteryzuje się tzw. podłogówka. Jeśli i Ty zastanawiasz się, jaki model ogrzewania mieszkania bądź domu wybrać, przeczytaj koniecznie.

Uniwersalne zastosowanie

O ile jeszcze do niedawna inwestorzy głównie decydowali się na ogrzewanie podłogowe w łazience, kuchni oraz głównych ciągach komunikacyjnych, tak dzisiaj stawia się na takowe na całej przestrzeni mieszkalnej. Warto przy tym uwzględnić, że sam montaż takiego systemu ogrzewania nie zajmuje więcej czasu aniżeli ten tradycyjny, nie jest też bardziej skomplikowany. Wyeliminowane zostały także ewentualne ryzyka usterek, dzięki czemu podłogówka króluje dzisiaj w całym mieszkaniu czy domu.

Dobór podłogi

Ogrzewanie wodne podłogowe, czyli to najczęściej stosowane, może działać w pełni sprawnie na różnego rodzaju podłogach. Doskonałe przewodnictwo cieplne wykazują nie tylko płytki ceramiczne czy gres, ale też naturalna deska oraz panele. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na panele fornirowane, bo to na takie coraz częściej pada wybór.

Względy estetyczne

Brak kaloryferów to już ogromny atut. Nie trzeba ich zakrywać zasłonami czy tworzyć specjalnych zabudowań, co zresztą przyczyniało się bardzo często do pogarszania systemu rozprowadzania generowanego ciepła w całej przestrzeni. Brak kaloryferów to także więcej wolnej powierzchni do dowolnej aranżacji.

Wygodne sterowanie

Okazuje się, że ogrzewanie podłogowe przyczynia się do generowania sporych oszczędności z tytułu ogrzewania mieszkania czy domu. Można nie tylko dogodnie nim sterować, ustawiając konkretną temperaturę grzania w każdym pomieszczeniu. Co ciekawe, przy ogrzewaniu podłogowym generowane ciepło ma średnio o 2 stopnie Celsjusza mniej, w skali roku to spora oszczędność.

Należy też wspomnieć o walorach zdrowotnych. Przy ogrzewaniu podłogowym nie unosi się kurz, co ma znaczenie dla osób chorych na astmę, borykających się z innymi chorobami górnych dróg oddechowych czy też alergików.