Wybór sposobów na ogrzewanie domu jest dzisiaj spory. Nie musimy już decydować się na mało ekologiczny węgiel bowiem do wyboru mamy też ocieplanie nieruchomości gazem ziemnym, prądem czy biopaliwami, takimi jak brykiet, drewno czy palety. Tylko od nas zależy, na jaki rodzaj opału się zdecydujemy jednak warto podjąć tę decyzję już na etapie projektowania domu. Okazuje się, że różny rodzaj ogrzewania będzie wymagał innej powierzchni koniecznej do zagospodarowania na kocioł, inny będzie też system przepływu ciepła po wszystkich pomieszczeniach domu. Pamiętajmy również, że wybór ogrzewania będzie wiązał się z opłatami i komfortem domowników – niektóre piece będą generować duże oszczędności, inne mogą uszczuplać nasz portfel, co w skali jednego roku bądź perspektywy lat będzie sporą stratą. Warto też patrzeć na komfort mieszkania. Niektóre generatory ciepła będą działać automatycznie, praktycznie bez żadnej ingerencji domowników. Inne zaś będą wymagać dużej wprawy i ciągłej obsługi.
Jak już wspomnieliśmy, dzisiaj do wyboru mamy piece na węgiel jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że te są już nieco wypierane przez nowoczesne technologie i bardziej przyjazne dla środowiska formy ocieplania domu – przykładem może być między innymi piec na ekogroszek. Co więcej, piece na węgiel chociaż są tanie to wymagają ciągłej obsługi i sporej wprawy ze strony domowników.
Inną formą są generatory ciepła z wykorzystaniem gazu ziemnego. To jednak jedna z najdroższych form ogrzewania (chociaż i tak tańsza od ciepła pozyskiwanego prądem). Zaletą jest tu jednak łatwość instalacji i konserwacji oraz niskie koszty związane z samym zakupem pieca.
Dzisiaj najbardziej popularne są jednak piece na biopaliwo, w tym piec na ekogroszek. Są one porównywalne kosztowo do generowania ciepła węglem jednak różnica polega nie tylko na wygodzie użytkowania, ale również ekologii. Biopaliwo jest dzisiaj zalecane ze względu na nieemitowanie w tak dużej ilości spalin, które są wielce niekorzystne dla naszego środowiska.