Jak objawia się autyzm?

Przedszkole Białołęka

Pierwsze objawy autyzmu najłatwiej zauważyć około trzeciego roku życia dziecka, wcześniej może być niedostrzegalny chociaż wielu rodziców niepokoją dane symptomy już dużo wcześniej. Już w wieku niemowlęcym dziecko może nie wykazywać chęci nawiązywania kontaktu z otoczeniem, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, jest mało ekspresyjne, mimika jego twarzy jest niezmienna.

Zdarza się również, że dziecko rozwija się całkowicie normalnie, zaczyna nawet mówić pełnymi zdaniami a dopiero później następuje widoczny regres jego rozwoju. Łagodne zmiany w zachowaniu czy osobowość introwertyczna oceniana jest za normalna naturę dziecka, ciężko jest wtedy zdiagnozować autyzm.

Pamiętajmy, że każdy niepokojący objaw powinien być konsultowany ze specjalistą, bo tylko szybkie wdrożenie właściwej terapii uchroni malucha przed zamknięciem się w swoim świecie. Jeśli tylko autyzm zostanie rozpoznany, dziecko będzie wymagać specjalnej opieki i ćwiczeń, które pozwolą mu na normalny, sprawny rozwój i komunikacje z otoczeniem. Warto zastanowić się nad posłaniem go do przedszkola integracyjnego, gdzie obok standardowej opieki i zajęć będzie miał zapewnioną indywidualną terapię.

W większych miastach raczej nie ma problemu ze znalezieniem tego rodzaju placówki. Warto poszukać w internecie, wpisując na przykład hasło typu „przedszkole Białołęka” z dopiskiem „integracyjne” bądź „specjalne”. Co ciekawe, zazwyczaj rekrutacja w nich trwa przez cały rok więc nie trzeba czekać do września na przyjęcie dziecka z zaburzeniami tego rodzaju tylko można od razu rozpocząć konieczną terapię.