Jak zbierać wodę deszczową?

zbiornik na wodę

Każdy ogrodnik wie, że wodę deszczową należy zbierać, a brak zbiornika na deszczówkę w ogrodzie to prawdziwe marnotrawstwo. Przecież zbiorniki na deszczówkę pozwalają zbierać opad, który zawiera moc odżywczych dla roślin składników. Co więcej, przynoszą ogromne oszczędności, bo przecież nie trzeba podlewać ogrodu wodą z kranu.

 

Do zbierania wody deszczowej nadają się rozmaite pojemniki, wiele zależy od zapotrzebowania. Dla wielkiego ogrodu i trawników przydaje się nawet zbiornik 2000l, który można zakopać w ziemi z uwzględnieniem całego systemu dopływu deszczu. Taki zbiornik może być połączony z innowacyjnym systemem nawadniania i natryskami, które automatycznie będą pobierać deszczówkę podlewać regularnie ogród.

Pamiętajmy jednak, że wybranie odpowiedniego zbiornika to nie wszystko. Przydaje się także cały system, który pozwoli zbierać wodę deszczową najlepszej jakości. Trzeba sprawdzić stan dachu i rynien, bo to przecież stamtąd ścieka deszcz, który gromadzi się finalnie w zbiorniku. Nierzadko przydaje się osadnik rynnowy, który wychwytuje wszelkie zanieczyszczenia, jakie wraz z wodą spływają z dachu. Dzięki temu do zbiornika trafia już tylko czysta woda, którą można podlewać ogrodową roślinność, ale także myć ogrodowe sprzęty czy samochód. Trzeba wiedzieć, że deszczówka nie nadaje się do picia ani mycia ciała. Dla ogrodowej zieleni ma jednak zbawienny wpływ, a dla samego ogrodnika wiąże się ze znacznymi oszczędnościami finansowymi.