Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

usg tarczycy warszawa

Okazuje się, że niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób w Polsce i nie bierzemy tutaj pod uwagę tylko diagnostyki endokrynologicznej, ale medycyny w ogóle. O wiele częściej zaburzenia gruczołu tarczycy diagnozowane są u kobiet aniżeli mężczyzn. Niepokojące są jednak dane, zgodnie z którymi choroby tarczycowe bardzo często nie dają o sobie znać przez wiele lat, by w końcu objawić się już w zaawansowanym stadium. Jeśli więc zauważymy negatywne symptomy, warto od razu udać się do specjalisty.

Objawy, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, to między innymi uczucie ciągłego zimna i przewlekłego zmęczenia, apatia, senność, stany depresyjne, huśtawki nastrojów, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi. Kolejnym objawem typowym dla zaburzeń pracy tarczycy w zakresie niedoczynności tego gruczołu jest znaczna nadwaga bądź otyłość, a przyrost wagi jest duży w krótkim czasie. Chory może zauważać także zmiany na skórze – ta staje się nadmiernie sucha wręcz łuszcząca się.

Pamiętajmy, że diagnostyka chorób tarczycowych nie jest trudna i najczęściej przebiega poprzez badanie krwi oraz usg tarczycy. Warszawa jest jednym z miast, w którym takie można wykonać bez problemu bez oczekiwania w kolejce w prywatnych placówkach medycznych. Badanie tego rodzaju jest także refundowane, ale chory musi uzbroić się w cierpliwość, bo czas oczekiwania na usg może wtedy wynosić co najmniej kilka miesięcy. Nie każdy ma czas na to, by tak długo oczekiwać.