Jak polerować szkło?

Zdaniem niektórych, najlepszym sposobem na usunięcie rys ze szkła jest zakup nowego szkła. Pogląd ten wydaje się zasadnym bowiem szkło jako materiał niezwykle delikatny jest też bardzo trudny w utrzymaniu. Oczywiście, istnieje szereg sposobów na jego pielęgnację natomiast ważnym jest, by dobrać je odpowiednio do szklanego produktu.

Od pokoleń przekazuje się domowe metody walki z zarysowaniami szkła. Te, przydają się przede wszystkim w kuchni, kiedy mamy do czynienia ze szklanymi naczyniami. Na rynku dostępne są także urządzenia do polerowania szkła i ich wykorzystywanie wydaje się zasadnym przede wszystkim w sytuacji, kiedy musimy dbać o szklane przedmioty w dużej ilości. Przykładem mogą być tutaj lokale gastronomiczne, które dysponują ogromną ilością szklanej zastawy czy hotele. Co więcej, profesjonalne urządzenie przyda się również w sytuacji bardzo dużych uszkodzeń, głębokich czy rozległych rys. Nie w każdym przypadku przyda się bawełniana ściereczka.

I rzeczywiście, na rynku mamy dostęp do „cudownych” specyfików, których zadaniem jest pielęgnacja i renowacja szkła. Pamiętajmy jednak, że żadna pasta ani płyn nie zniweluje powstałych rys, ale zapobiegnie ich powstawaniu. Jeśli zaś uszkodzenie już powstało, koniecznym staje się podjęcie bardziej radykalnych środków.

Jedno jest pewne – wykorzystanie tylko mokrej ściereczki, octu, amoniaku, sok z cytryny czy zgnieciona gazeta nie zawsze wystarczy, by szklane przedmioty odzyskały swój dawny blask. Często trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki bądź po prostu zwrócić się do specjalistów, którzy odnowią tego rodzaju wyrób.