Jak obniżyć domowe rachunki?

zbiornik na deszczówkę

Czy ty również masz wrażenie, że z roku na rok rachunki są coraz wyższe? Na szczęście niektóre elementy zależą od nas samych i możemy je poprawić, by maksymalnie obniżyć comiesięczne opłaty za prąd, wodę, czy ogrzewanie. Jakie zmiany pozwolą nam nieco zaoszczędzić?

Przemyślane zakupy

Wybierając się do sklepu, powinniśmy robić listę potrzebnych zakupów i bezwzględnie się jej trzymać. Niejednokrotnie wracając z supermarketu, taszczymy do domu kilka artykułów więcej tylko dlatego, że daliśmy się przekonać wielkiemu kolorowemu banerowi promocyjnemu. Nie mówimy tu o dodatkowej paczce cukru czy szynki, którą i tak skonsumujemy, ale o rzeczach drugiej potrzeby, bez których nic by w naszym życiu się nie zmieniło. Skrupulatna lista zakupów pomoże Ci nie przeznaczać pieniędzy na zbędne artykuły.

Oszczędzaj wodę

Od momentu wprowadzenia liczników w polskich domach, wiele osób cierpi patrząc na swoje rachunki za wodę. Tymczasem można je naprawdę znacząco ograniczyć. Proste zmiany takie jak wyłączanie wody podczas mycia zębów, kupno zmywarki czy zastąpienie kąpieli w wannie na rzecz prysznica są naprawdę pomocne. Dodatkowo możemy też zaopatrzyć się w zbiornik na deszczówkę, dzięki któremu będziemy mieć darmowe źródło wody do podlewania ogrodu, a przy odpowiedniej instalacji nawet do robienia prania czy mycia naczyń. Zbiorniki na deszczówkę to nieduża inwestycja, która bardzo szybko się zwraca.

Wyłącz światło

Tej zasady uczy się nawet w szkołach od najmłodszych lat, a mimo to wiele osób jej nie przestrzega – wyłączanie światła w pokoju, w którym nikogo nie ma, odłączanie ładowarek od gniazdka czy nawet zasilania od telewizora to kolejny mały kroczek, który pozwoli każdego miesiąca zaoszczędzić parę złotych.