Jak dbać o wierzbę hakuro?

zbiornik na deszczówke przydomowy

Nie ma wątpliwości, że japońska wierzba hakuro to jedno z najbardziej okazałych drzewek, jakie rosną w przydomowych ogrodach. Świetnie komponują się z innymi roślinami, pasują do stylu nowoczesnego, ale też tego retro. Co więcej, od samych ogrodników nie wymagają wiele pielęgnacji ani specjalnych warunków sadzenia. Przetrwają zarówno w pełnym słońcu, półcieniu, jak i cieniu, chociaż w tym ostatnich warunkach mogą rosnąć wolniej.

Wierzba hakuro najpiękniej wygląda przycinana w okrąg i o przycinaniu jej gałęzi warto napisać nieco więcej. Hakuro uwielbia przycinanie, takie zabiegi można realizować nawet co miesiąc, zaczynając od kwietnia, kończąc pod koniec sierpnia. Im częściej ją przycinamy, tym szybciej rośnie.

 

Ważne jest też podlewanie hakuro, bo ta przede wszystkim w pierwszym okresie potrzebuje dużo wody. Przyda się zbiornik na deszczówkę, bo hakuro uwielbia wodę kwaśną, a właśnie taka jest woda deszczowa. Poza tym centrala deszczowa pozwoli gromadzić wodę darmową, co ma duże znaczenie w przypadku podlewania hakuro – kilka litrów dziennie w okresie suszy, to spory wydatek już w skali miesiąca. Zbiorniki na deszczówkę są zaś jednorazową inwestycją, która szybko się zwraca. Należy przy tym dodać, że deszcz zawiera cenne minerały, które na wierzbę działają jak naturalny nawóz.

Pamiętajmy o tym, by hakuro sadzić od siebie w sporych odległościach. To drzewko ma niewielkie korzenie, sprawdzi się też w obszernej donicy ogrodowej.