Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska finansuje program Moja Woda, dzięki któremu nabywcy zbiorników na wodę deszczową mogą ubiegać się o dofinansowanie. W ten sposób znacząco spada koszt związany z zakupem niezbędnych produktów.
Jest to więc okazja do tego, aby skorzystać z wszystkich zalet, jakie związane z są systemem magazynowania deszczówki. Zbiornik na wodę deszczową pozwala znacznie ograniczyć zużycie wody z kraju – pozwala on na przykład na zasilenie systemu nawadniania ogrodu. W ten sposób zebraną wodę możemy wykorzystać także do mycia samochodu, podjazdu czy też spłukiwania toalet.
Kto może skorzystać z programu Moja Woda?
Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, korzystanie z programu związane jest z pewnymi zasadami, o których należy pamiętać. O dopłaty mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele nieruchomości – bez względu na to, czy już znajduje się na niej budynek czy dopiero planowana jest jego budowa. Do tego dochodzi wymagania związane z samym zbiornikiem i jego zakupem. Dotyczą one między innymi:
- minimalnej pojemności – co najmniej 2000 litrów,
- minimalnego kosztu kwalifikowanego – powinien wynosić przynajmniej 2000 złotych,
- okresu trwałości przedsięwzięcia – od 3 lat,
- wykorzystania zbiornika – nie może on służyć do prowadzenia działalności gospodarczej
Wszystko to należy rozważyć kupując zbiorniki na deszczówkę. Dofinansowanie przyznawane jest po złożeniu odpowiedniego wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ile wynoszą dopłaty?
Zgodnie z założeniami programu Moja Woda, dofinansowanie wyniesie maksymalnie 5000 złotych – co ważne, przyznana kwota nie może przekraczać 80% kosztów kwalifikowanych. Mowa tu zarówno o zakupie zbiornika, jak i jego montażu i uruchomieniu instalacji.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto zapoznać się z możliwościami, jakie zapewniają zbiorniki na deszczówkę. Dopłaty pozwalają na znaczne obniżenie kosztów związanych z inwestycją. Dzięki temu jesteśmy w stanie zadbać o magazynowanie wody deszczowej bez konieczności wydawania na ten cel całego domowego budżetu.
Czy warto kupić zbiornik? Jak najbardziej! Dzięki niemu uniezależniamy się od dostaw wody, obniżamy rachunki, a także dbamy o środowisko. Oczywiście za każdym razem warto korzystać z rozwiązań dostarczanych przez cenionych producentów, którzy cieszą się dużym uznaniem na rynku. Oferowane zbiorniki muszą również spełniać założenia programu Moja Woda. Przed decyzją o zakupie należy więc to dokładnie sprawdzić.