Czy zdajesz sobie sprawę, że w ludzkim ciele funkcjonują narządy, które nie mają prawa boleć? Przykładem jest właśnie wątroba, a wszystko dlatego, że nie jest unerwiona. Z jednej strony to pozytywna wiadomość, ponieważ nie odczuwamy z jej powodu bólu. Niekorzystne jest jednak, że przez to znacznie opóźnia się diagnostykę ewentualnych chorób, jakie wiążą się z tym organem.
Sama wątroba nie boli, bo nie ma unerwienia czuciowego. Kiedy się powiększa, powoduje za to ucisk na torebkę wątrobową albo inne narządy i to może przynosić odczucie bólu. Wszystko to sprawia, że wątroba jest organem badanym niezwykle rzadko, ponieważ chory nie uskarża się na żadne dolegliwości, jakie się z nią wiążą. Weźmy pod uwagę, że skrajne stany chorobowe, takie jak marskość wątroby, która rozwija się przecież przez wiele lat, diagnozowana jest bardzo często w zaawansowanym stadium. To samo dotyczy nowotworów – rokowania są wtedy naprawdę marne, a wystarczyłoby przecież wykonać standardowe usg jamy brzusznej. Warszawa oferuje mnóstwo placówek, w których takie badanie można wykonać szybko, rzetelnie i bezboleśnie.
To właśnie ból jest najczęściej objawem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie i skłania do wizyty u specjalisty. Medycy potwierdzają, że organy, które nie bolą, powinny być badane obowiązkowo i regularnie. To nie tylko wątroba, ale również mózg czy płuca. Coroczne badania profilaktyczne skutecznie ratowałyby zdrowie, a w wielu przypadkach również życie. Wykrywalność schorzeń narządów, które nie wywołują bólu, jest zbyt późna. Najczęściej diagnoza następuje dopiero wtedy, gdy choroba jest przyczyną powstania licznych powikłań.
Należy zdać sobie sprawę, że regularnie przeprowadzane badania nie są najczęściej inwazyjne. Usg jamy brzusznej w Warszawie trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesne i można je powtarzać wielokrotnie bez żadnych zdrowotnych konsekwencji. Ultrasonografia jest w pełni bezpieczną metodą diagnostyczną, która pokazuje już niewielkie, kilkumilimetrowe zmiany.