Dlaczego należy segregować śmieci

stojak na worki do segregacji śmieci

Odpady są niestety nieodłącznym elementem cywilizowanego świata. Przez lata zmienił się skład produktów, które są nam niezbędne do życia. Te z kolei zagrażają naturze. Segregacja śmieci ma właśnie na celu przede wszystkim ochronę środowiska. W drugiej kolejności pod uwagę bierze się recycling, czyli proces wtórnego wyrobu z już raz wykorzystanych surowców.

Statystyczny Polak wytwarza nawet 300 kilogramów śmieci. Czy wiecie, że opakowania szklane rozkładają się aż 4000 lat, papierek po cukierku jakieś 450 lat, dokładnie tyle samo każda pielucha typu pampers.

Aby więc zapobiegać degradacji natury i cieszyć się ekologią w dobie konsumpcjonizmu, należy z całą pewnością nie tylko uważniej wybierać produkty w sklepach, ale także segregować odpady. Polska jest pod tym względem daleko w tyle. Nadal aż 73% odpadów trafia na wysypiska śmieci, na kompost 8%, do spalarni 1%, a recyclingiem objętych jest 18% śmieci.

Polska realizuje kilka programów społecznych, które mają na celu propagowanie życia eko oraz właśnie segregację odpadów. Mieszkańcy naszego kraju zapłacą mniej za wywóz śmieci, jeśli będą one segregowane – w oddzielnym worku znajdzie się papier, w innym plastik oraz szkło. Producenci oferują rozmaite pojemniki, które pomogą sprawnie rozdzielać codziennie generowane odpady. Wymienić można tutaj choćby stojak na worki do segregacji śmieci. Coraz częściej można zauważyć takie nie tylko na posesjach prywatnych, ale również w miejscach publicznych – w centach handlowych, przy urzędach i ważnych instytucjach.

Aby wydłużać żywotność środowiska i ograniczać masę odpadów, konieczne jest uświadamianie społeczeństwa. Należy to robić już od początku – dzień sprzątania świata, który odbywa się w szkołach raz w roku, to zdecydowanie za mało.

Jeśli chcemy, by nasze dzieci mogły cieszyć się zdrowym powietrzem, dajmy im dobry przykład. Kupmy specjalne śmietniki do segregacji i zacznijmy rozdzielać odpady według typów surowców, z jakich zostały wykonane. Jeśli zwiększymy świadomość ekologiczną, przyczynimy się do zwiększenia komfortu bytowania wśród natury.