Czy osoby z klaustrofobią mogą korzystać z rezonansu magnetycznego?

rezonans magnetyczny cena

Choć obrazowanie przy użyciu rezonansu pozwala w skuteczny sposób określić stan organów wewnętrznych, wiele osób unika tego typu badań. Mowa tu przede wszystkim o tych cierpiących na klaustrofobię.

Dlaczego ta dolegliwość jest tak niekorzystna? Wynika to oczywiście ze sposobu wykonania badania. Pacjent jest umieszczany w otworze, który może odpowiadać za uczucie zamknięcia w ciasnej przestrzeni. W takiej sytuacji pojawia się dość silna reakcja lękowa, która uniemożliwia przeprowadzenie obrazowania.

Czy to oznacza, że takie badanie nie jest odpowiednie dla osób z klaustrofobią? Nie! Rozwiązaniem tej sytuacji okaże się bowiem nowoczesny rezonans magnetyczny, przeprowadzany z użyciem specjalnych aparatów.

Rezonans dla osób z klaustrofobią

 

Czym one różnią się od tych standardowych urządzeń? Przede wszystkim wielkością wspomnianego otworu. Rezonans magnetyczny 1,5T zapewnia dzięki temu znacznie lepsze i bezpieczniejsze warunki dla osób, które obawiają się zamknięcia. Wrażenie przebywania w ciasnej przestrzeni jest znacznie słabsze. Dodając do tego odpowiednią konsultację z lekarzem, a także z psychologiem (jeśli jest potrzebna), istnieje możliwość przeprowadzenia badania bez większych przeszkód.

Większy otwór nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, które ma tu znaczenie. Rezonans magnetyczny dla klaustrofobików wiąże się również z generowaniem znacznie mniejszego hałasu. Jest przy tym znacznie krótszy. Wszystko to przekłada się na znacznie większy komfort obrazowania. Osoby z klaustrofobią mogą więc liczyć na znacznie lepsze doświadczenie.

Gdzie szukać nowoczesnych aparatów? Dysponują nimi cenione kliniki prywatne, które pozwalają na przeprowadzenie badania bez skierowania. Zdecydowanie skraca to całą procedurę, sprawia również, że więcej pacjentów ma do niej dostęp. Dzięki temu istnieje większa szansa na zdiagnozowanie wielu chorób i schorzeń na odpowiednio wczesnym etapie. Przekłada się to, rzecz jasna, na skuteczniejsze leczenie.