Kobiety najbardziej narzekają na ból pleców jeszcze w czasie ciąży, ale ten po porodzie również może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dysfunkcja pojawia się najczęściej w wyniku przeciążenia – przecież w krótkim czasie kobieta przybiera na wadze co najmniej kilka, kilkanaście kilogramów. Przesuwa się środek ciężkości, a sam kręgosłup musi poradzić sobie z „dźwiganiem” dodatkowej wagi.
Ból kręgosłupa po porodzie może występować jeszcze przez cały okres połogu. Cały organizm kobiety jest osłabiony, musi się odpowiednio zregenerować, a kręgosłup przyzwyczaić się do nowych warunków, już bez nadmiernych kilogramów. Jeśli ból pleców nie zniknie po kilku tygodniach, warto wybrać się do specjalisty. Lekarz od kręgosłupa zapewne zaleci wykonanie badania RTG, które prześwietli kręgosłup na każdym odcinku. Na tej podstawie medyk będzie w stanie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednią terapię leczniczą.
Kobiety po porodzie najczęściej cierpią z powodu nadwyrężenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Lekarz od kręgosłupa zaleca wtedy serię profesjonalnych masaży oraz rehabilitację – świetnie sprawdza się nie tylko gimnastyka, ale też krioterapia. Doskonałym rozwiązaniem problemu są też zajęcia na basenie, w szczególności aqua aerobic.
Bólu kręgosłupa nigdy nie należy lekceważyć. Kobiety zaraz po porodzie nie zawsze mają czas, by zająć się sobą, bo przecież w domu jest nowy członek rodziny, który wymaga nieustającej uwagi. Bóle kręgosłupa mogą szybko stać się na tyle silne, że uniemożliwią normalne funkcjonowanie, a problemem stanie się nawet poruszanie. Właśnie w trosce o niemowlaka, którym trzeba się odpowiednio zająć, młoda mama powinna wybrać się do lekarza od kręgosłupa, by odpowiednio zdiagnozować schorzenie i rozpocząć właściwą terapię.
Trzeba też brać pod uwagę, że kręgosłup nie tylko w ciąży jest osłabiony, bo przecież już po porodzie mama także go nadwyręża – nosi dziecko, schyla się nad wanienką, przez długi czas przebywa w pozycji stojącej. Nie są to niestety czynniki sprzyjające.