Przedszkola w czasach pandemii koronawirusa

ozonator powietrza

Już od połowy marca zamknięte pozostają przedszkola i żłobki na terenie całego kraju. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Polski rząd wprowadził obostrzenia, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Okazuje się, że to właśnie najmłodsi mogą najczęściej zarażać koronawirusem, ponieważ zarażone dzieci przeważnie nie mają żadnych objawów i przechodzą chorobę nieinwazyjnie. Stanowią za to duże zagrożenie dla innych, przede wszystkim seniorów, którzy znajdują się w dużej grupie ryzyka.

 

Od 6 maja przedszkola mogą być znowu otwarte, a do placówek zostają przyjmowane dzieci na tzw. opiekę. Oznacza to, że nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, a jedynie te, które zapewniają bezpieczny pobyt najmłodszych w sytuacji, w której ich rodzice muszą iść do pracy. Specjaliści zalecają jednak, by pociechy, jeśli tylko mogą pozostać w domu, nie udawały się do placówek przedszkolnych.

 

Przygotowanie przedszkoli

Otwarte placówki funkcjonują zaś w pełnym rygorze sanitarnym. Co to właściwie oznacza, skoro niezwykle trudno jest zachować między najmłodszymi odstępy, dzieci również bawią się wspólnie, jedzą i korzystają z atrakcji. Dyrekcje przedszkoli zastosowały więc dodatkowe działania higieniczne. Zanim doszło do otwarcia placówek, nastąpiła dezynfekcja przedszkoli, a odkażanie przedszkoli realizowane jest teraz znacznie częściej niż dotychczas, nawet codziennie. Co więcej, większość zdecydowała się na całkowite czyszczenie obiektów, a dezynfekcja pomieszczeń ozonem to już standard. Pochowano pluszowe zabawki, a stoliki do jedzenia, zabawki plastikowe są myte nawet kilka razy dziennie. Sami rodzice nie mają wstępu do wnętrza obiektów, odprowadzają dzieci jedynie do wejścia, ewentualnie do szatni, w których to zamontowano płyny do dezynfekcji. Oczywiście dzieci nie muszą przebywać w przedszkolach w maseczkach czy rękawiczkach, takie środki ostrożności zalecane są kadrze pedagogiczne, natomiast również nie są koniecznością.

Szczegółowe informacji na temat dezynfekcji przedszkoli znajdziesz na: https://www.mocsokow.pl/blog/dezynfekcja-przedszkoli-i-zlobkow-za-pomoca-ozonowania-n123 – tylko sprawdzone i rzetelne informacje.

 

Zdaniem eksperta

Czy w takich warunkach dzieci przebywają bezpiecznie? Na pewno nie da się całkowicie uniknąć zakażeń koronawirusem, natomiast z drugiej strony musi następować stopniowe odmrażanie polskiej gospodarki. Jeśli rodzice pozostaną na urlopach, tzw. oświadczeniach czy stracą pracę, na pewno nie będzie to z długim okresie zjawisko pozytywne. Otwarcie placówek przedszkolnych niesie więc ryzyko, ale jest konieczne.