Czy warto pić sok pasteryzowany?

sok pasteryzowany

Zdrowy styl życia jest coraz częściej wybierany przez młodych i aktywnych ludzi, którzy chcą świadomie sięgać po najlepsze produkty. Jednak na sklepowych półkach obok etykietek „eko i bio” są też produkty przetworzone i poddane pasteryzacji. Czym jest proces pasteryzacji i jakie są jego zalety?

Na czym polega proces pasteryzacji?

Przyglądając się procesowi pasteryzacji, można powiedzieć, że jest to jeden ze sposobów konserwacji produktów spożywczych, który przeprowadza się poprzez podgrzanie produktów do wysokiej temperatury. Podwyższona temperatura pozwala na zatrzymanie oraz usunięcie drobnoustrojów, które mogłyby prowadzić spustoszenie w pożywieniu. Proces pasteryzacji służy wydłużeniu się daty przydatności określonej żywności. Dodatkowo proces ten zachodzi poprzez podgrzanie produktu do temperatury nie wyższej niż 100 stopni, ale nie niższej niż 72 stopnie Celsjusza. Procesowi pasteryzacji mogą być poddawane warzywa i owoce oraz także mięso, przetwory mleczne, czy wino i piwo.

Proces pasteryzacji – zalety

Z badań wynika, że pasteryzacja to najzdrowsza i najbezpieczniejsza forma konserwowania żywności, gdyż do jej przeprowadzenia nie używa się żadnych sztucznych barwników ani chemicznych substancji, jedynie odpowiednio reguluje się temperaturę. Znamy proces pasteryzacji z własnych gospodarstw domowych, kiedy to mamy, czy babcie zamykają przetwory do późniejszego ich zjedzenia.

Co to jest sok pasteryzowany?

Zastosowanie procesu pasteryzacji w stosunku do soków sprawia, że po ich otwarciu można cieszyć się ich smakiem jeszcze przez kilka dni. Dzięki pasteryzacji mamy ułatwione zadanie, gdyż możemy robić zakupy na zapas, bez obaw, że zakupiona żywność ulegnie popsuciu. Sok pasteryzowany pozwala na korzystanie z witamin i minerałów nim skondensowanych dłużej niż w przypadku soku niepasteryzowanego, który należy wypić praktycznie w tym samym dniu. Dlatego korzystanie z soku pasteryzowanych jest zdrowe i pozwala zachować zdecydowaną większość składników odżywczych zawartych w warzywach i owocach.